Gabinet Gracja

PORADY

Czy menopauza może powodować trądzik u dorosłych?

Czy menopauza może powodować trądzik u dorosłych?

Tak, menopauza może powodować trądzik u dorosłych, co nazywane jest również trądzikiem dorosłych lub trądzikiem menopauzalnym. Chociaż trądzik częściej kojarzy się z okresem dojrzewania, to jednak różne zmiany hormonalne, w tym te związane z menopauzą, mogą wpływać na zdrowie skóry i prowadzić do pojawienia się trądziku u dorosłych kobiet.

Spadek poziomu estrogenów, charakterystyczny dla menopauzy, może wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu. To z kolei może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum (naturalnego oleju skóry) oraz zwiększonego ryzyka zatkania porów. Te zmiany mogą sprzyjać powstawaniu trądziku.

Objawy trądziku u dorosłych w okresie menopauzy mogą obejmować:

🍃 Zmiany, wykwity skórne, zmiany zapalne: Może występować pojawianie się zaskórników i wykwitów skórnych, często w okolicach brody, szczęki i szyi.

🍃 Trądzik zapalny: Może występować trądzik zapalny, czyli wykwity skórne, które są zaczerwienione, bolesne i mogą pozostawiać blizny.

🍃 Trądzik cykliczny: Niektóre kobiety doświadczają trądziku, który jest związany z cyklem miesiączkowym, co może być szczególnie widoczne w okresie menopauzy.

🍃 Przebarwienia i blizny: Uporczywe pryszcze mogą pozostawiać przebarwienia skórne lub blizny, które mogą być trudne do usunięcia.

🍃 Skóra tłusta i sucha: Niektóre kobiety mogą doświadczać skóry jednocześnie tłustej i suchej, co jest efektem zmian hormonalnych.

Jeśli masz podejrzenia, że zmiany skórne, takie jak trądzik, są związane z menopauzą, warto skonsultować się z wyspecjalizowanym kosmetologiem, który będzie w stanie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednią terapię oraz dobierze właściwe kosmoceutyki.